Przejdź do treści

TECHNOLOGIE

Zapoznaj się ze stosowanymi przez nas technologiami uzdatniania wody

ODŻELAZIANIE

Poważnym problemem w zaopatrywaniu ludności w wodę pitną jest występowanie związków żelaza. Problem ten pojawia się zarówno w wodach powierzchniowych, gdzie zawartość żelaza, mimo iż okresowo może się zmieniać, jest niewielka, jak również w wodach podziemnych. Wody podziemne zawierają znaczne ilości żelaza, nawet do kilkudziesięciu mg/dm3. Związki te mogą pochodzić z gleby, ścieków przemysłowych odprowadzanych do ziemi, wód kopalnianych, korozji rur i zbiorników.

Proces usuwania żelaza z wody polega na zmianie związków rozpuszczonych (dwuwartościowych) w związki nierozpuszczalne (trójwartościowe) w procesie napowietrzania (utleniania). Do procesu utleniania stosuje się także jego chemiczne odpowiedniki np. nadmanganian potasu (KMnO4) lub chlor. Uzyskane związki żelaza trójwartościowego można łatwo zatrzymać w złożu filtracyjnym.

zMIĘKCZANIE

Obecność jonów wapnia i magnezu powoduje występowanie twardości w wodach dostarczanych do domów. Twarda woda jest niepożądana zarówno do picia, jak również na potrzeby gospodarki wodnej (np. kotły parowe itp.). Twarda woda może prowadzić do wielu niedogodności w życiu codziennym np. podrażnienia skóry, gorszy smak potraw, krótszą żywotność urządzeń gospodarstwa domowego np. pralka, zmywarka. Dlatego taką wodę należy zmiękczyć.

Zmiękczona woda powoduje, że nie wytrąca się kamień kotłowy, co zapewnia bezawaryjną pracę urządzeń domowych, zmniejsza zużycie energii w procesach podgrzewania wody, podwyższa komfort wody użytkowej, zmniejsza zużycie detergentów, środków czystości, środków pielęgnacji ciała.

ODWRÓCONA OSMOZA

Proces odwróconej osmozy (RO – reverse osmosis) pozwala na otrzymanie wody o bardzo wysokim stopniu czystości, może być ona całkowicie zdemineralizowana.I stotą tego procesu jest oddzielenie od wody rozpuszczonych w niej substancji np. jonów metali, rozpuszczonych soli, kwasów, pestycydów.

Woda, która ma zostać poddana procesowi odwróconej osmozy powinna być wstępnie uzdatniona, co pozwoli na bezawaryjną i prawidłową pracę membran osmotycznych.